Matematyczne czwartki
na Uniwersytecie Jagiellońskim


Adres
Instytut Matematyki UJ
ul. Łojasiewicza 6
30-348 Kraków

telefon
+48 12 664 66 34
faks
+48 12 664 66 74


Wyświetl większą mapę

Kampus 600-lecia Odnowienia UJ
ul. Łojasiewicza
Kraków


Czy wiesz kim był Stanisław Łojasiewicz?

Uprzejmie informujemy, że w Instytucie Matematyki UJ odbywają się "matematyczne czwartki na UJ" dla młodzieży szkół średnich. Podczas "matematycznego czwartku" organizowany jest specjalny (trwający około godziny) wykład dla uczniów, a tuż przed wykładem (lub zaraz po wykładzie) krótkie zwiedzanie nowego budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Wykłady i zwiedzanie planowane są dla całych klas licealnych; w każdy z czwartków chcemy gościć cztery klasy, niekoniecznie z tej samej szkoły.
"Matematyczny czwartek" standardowo planowany jest raz na miesiąc, w pierwszy lub drugi czwartek miesiąca, o godzinie 12:15; możliwe jest jednak zorganizowanie dodatkowych spotkań.
Chcąc wziąć udział w "matematycznym czwartku", nauczyciel - opiekun klasy, która planuje wizytę w Instytucie, powinien skontaktować się za pomocą poczty elektronicznej z drem Jerzym Szczepańskim:

Plan spotkań w roku szkolnym 2009/2010

Serdecznie zapraszamy do nas klasy z Państwa szkoły (niekoniecznie te o profilu matematycznym).W roku 2009 odbyło się jedenaście spotkań w ramach "matematycznych czwartków na UJ".
 • Wykłady w czwartki 5 i 12 marca 2009 r. wygłosił
  dr hab. Edward Tutaj, prof. UJ, Nierówność izoperymetryczna
  Nierówność izoperymetryczna dotyczy związku między polem figury a jej obwodem. W szczególności wynika z niej, że spośród wszystkich figur o danym obwodzie największe pole ma koło. Wykład przedstawia liczącą wiele lat historię tego problemu oraz kilka dowodów tytułowej nierówności izoperymetrycznej.

 • Wykłady w czwartek 2 i 16 kwietnia 2009 r. wygłosił
  dr Zdzisław Pogoda, Dlaczego matematyka?
  Nawiązując do książki I.Stewarta "Listy do młodego matematyka", wykładowca odpowiedział na pytanie, dlaczego matematyka jest ważna i warto ją studiować. Wykład ilustrowany był pewnymi przykładami z matematyki, jej zastosowań i historii.

 • Wykład w czwartek 7 maja 2009 r. wygłosił
  prof. dr hab. Andrzej Pelczar, O kłopotach z nieskończonością
  Wykład przedstawia trudności związane z pojęciem nieskończoności na przykładzie takich zagadnień jak
  - zbiory skończone i nieskończone
  - zbiory równoliczne
  - ciągi
  - sumowanie nieskończonej liczby liczb
  - szeregi - pojęcie, którego nie znał Zenon z Elei i dlatego miał trudności z Achillesem i żółwiem
  - samochodowo-cyklistyczna wersja problemu Zenona z Elei;
  - niesprawiedliwy ale racjonalny podział tortu.

 • Wykład w czwartek 21 maja 2009 r. wygłosił
  dr Dominik Kwietniak, Google z matematycznego punktu widzenia
  Z punktu widzenia internauty wyszukiwarka Google to taka czarna skrzynka, do której wpisujemy słowa kluczowe a w zamian dostajemy adresy stron internetowych. W czasie wykładu zajrzeliśmy do tej skrzynki, aby zobaczyć jeden z najbardziej spektakularnych przykładów zastosowania matematyki.

 • W poniedziałek 1 czerwca 2009 r. gościliśmy uczestników III Konferencji Młodych Kalejdoskop Matematyczny, podczas której referaty wygłosili uczniowie - finaliści konkursu prac uczniowskich z matematyki zorganizowanego przy współpracy Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk pod opieką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W trakcie konferencji Jan Mrozowski, mistrz świata w sudoku w 2009 r., przedstawił wykład pt. Sudoku - strategia czy przypadek?
  Ponadto wykład pt. Piękno matematyki wygłosił dr Zdzisław Pogoda.

 • Wykład w czwartek 4 czerwca 2009 r. wygłosił
  dr hab. Antoni Leon Dawidowicz, Od konkretu przez abstrakcję do konkretu.
  W wykładzie pokazano na przykładzie liczb zespolonych, że abstrakcyjny twór matematyczny może być narzędziem do rozwiązania konkretnego zadania. W szczególności, gdy chcemy rozwiązać równanie algebraiczne w liczbach rzeczywistych musimy "przejść" przez liczby zespolone.

 • Wykład w czwartek 15 pażdziernika 2009 r. wygłosił
  dr hab. Wojciech Słomczyński, prof. UJ,
  Euromatematyka, czyli jak wybieraliśmy posłów do Parlamentu Europejskiego?

  W dniu 7 czerwca 2009 odbyły się kolejne wybory do Europarlamentu, który liczy obecnie 736 posłów, w tym 50 reprezentantów Polski (6,79%). Dlaczego tylko tylu, skoro ludność naszego kraju stanowi 7,74% ogółu ludności Unii Europejskiej? Jak to się stało, że Platformie Obywatelskiej, która zdobyła 44,43% głosów przypadła aż połowa mandatów? Czemu Konstanty Miodowicz, który otrzymując 49 802 głosów miał trzeci wynik spośród kandydatów PO w okręgu Kraków, nie dostał się do Europarlamentu - natomiast do Brukseli regularnie podróżować będzie Czesław Siekierski z PSL-u, który w tym samym okręgu uzyskał poparcie jedynie 33 559 obywateli, i to pomimo, że PO zdobyła tam przeszło pięć razy więcej głosów niż PSL? Dlaczego 377 310 głosujących w okręgu Bydgoszcz będzie reprezentowanych w Parlamencie Europejskim przez 3 eurodeputowanych, zaś 417 483 wyborców w okręgu Olsztyn - tylko przez 2?

 • Wykład w czwartek 5 listopada 2009 r. o godz. 12:15 wygłosił
  dr Adam Janik, Czym zajmuje się aktuariusz?
  W rankingu najlepszych zawodów wg CareerCast aktuariusz znajduje się na drugiej pozycji (tuż po zawodzie matematyka).

 • Wykład w czwartek 3 grudnia 2009 r. o godz. 12:15 wygłosił
  dr hab. Piotr Kobak, Ile kosztuje wykres funkcji?
  Opcja to instrument finansowy, który wypłaca gotówkę według pewnego wzoru. To oznacza, że kupując opcję kupujemy funkcję. Funkcja ta może być dość prosta (dla podstawowych typów opcji, którymi obraca się na giełdzie) i bardzo skomplikowana (tworzona na zamówienie przez banki inwestycyjne). Jak wykorzystać narzędzia matematyki finansowej, by wyliczyć wartość opcji? Do czego przyda się metoda Monte Carlo? W jaki sposób można z opcji giełdowych konstruować strategie inwestycyjne? To niektóre z pytań, na jakie staraliśmy się odpowiedzieć na tym wykładzie.

 • Spotkania, które odbyły się w roku 2011, 2010, 2009.
 • Ciekawostki o matematyce i matematykach

 • Aktualności
 • Plan spotkań w roku szkolnym 2010/2011
 • Nasi goście
 • Czy wiesz, że...

 • Wydział Matematyki i Informatyki UJ
 • Kampus 600-lecia Odnowienia UJ na zdjęciach
 • Ciekawostki o UJ, matematyce i matematykach
 • Zobaczyć matematykę: konkurs

 • Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2011 r. godz.23:19
  Instytut Matematyki UJ Wydział Matematyki i Informatyki UJ Uniwersytet Jagielloński dla kandydatów na studia