(image)

Rachunek prawdopodobieństwa 1, 2

Rozdział 1 Wstęp

Prezentowany podręcznik odpowiada przedmiotom: Rachunek prawdopodobieństwa 1 (rozdziały 2 – 11) oraz Rachunek prawdopodobieństwa 2 (rozdziały 12 – 20), prowadzonym od kilku lat dla studentów II roku na specjalnościach matematyka stosowana, matematyka w ekonomii i matematyka ogólna na kierunku matematyka, studia I stopnia, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Składa się on w dwóch różnych części, Prezentacji oraz Ćwiczeń komputerowych.

1.1 Prezentacja

Prezentacja w sposób dość zwięzły wprowadza podstawowe narzędzia i metody rachunku prawdopodobieństwa niezbędne do studiowania przedmiotów takich jak statystyka, procesy stochastyczne, ekonometria i matematyka finansowa. Stosunkowo dużo miejsca zajmują przykłady, które mają na celu wyrobienie u Studentów intuicji probabilistycznych. Podobną rolę spełnia dość duża liczba zalecanych na bieżąco ćwiczeń.

Zakładamy znajomość podstaw teorii mnogości, analizy matematycznej funkcji jeden zmiennej, algebry liniowej z geometrią i topologii. W trakcie II roku studenci uczestniczą w równoległych zajęciach z analizy matematycznej funkcji wielu zmiennych oraz z teorii miary i całki. Dzięki temu w miarę upływu czasu będziemy w naszym kursie korzystać z powyższego faktu używając poznane na tych kursach pojęcia i metody. Także to jest powodem, że w Prezentacji zdecydowaliśmy się pominąć dowody pewnych twierdzeń stanowiących podstawę rachunku prawdopodobieństwa, gdyż są one omawiane w trakcie wymienionych kursów.