(image)

Rachunek prawdopodobieństwa 1, 2

1.2 Ćwiczenia komputerowe

W trakcie kursu warto samodzielnie przeprowadzić odpowiednio dużą liczbę eksperymentów ilustrujących przerabiany materiał oraz rozwiązać szereg zagadnień wykorzystujących możliwości stwarzane obecnie przez komputer. Mogą do tego służyć przygotowane Ćwiczenia komputerowe dające możliwość prowadzenia symulacji, obliczeń oraz prezentacji nawiązujących i rozszerzających program kursu.

Ćwiczenia komputerowe są formalne niezależne od Prezentacji, chociaż tematycznie odpowiadają poszczególnym rozdziałom, a niektóre przykłady z Prezentacji są rozwijane w poszczególnych punktach. Każde z Ćwiczeń zawiera wprowadzenie, wskazówki i komentarze, więc osoby orientujące się w tematyce nie muszą przeglądać Prezentacji przed przystąpieniem do poszczególnych Ćwiczeń. Ich zaletą jest możliwość samodzielnej modyfikacji parametrów, a nawet całych procedur, co powinno inspirować użytkownika do samodzielnych eksperymentów. Ćwiczenia były przygotowywane przy użyciu Maple 18. Zdecydowana większość działa sprawnie w kilku poprzednich wersjach Maple oraz w Maple 20191. Do ich przerabiania zalecany jest interface Classic, który wyraźniej niż domyślny interface Standard pozwala na odróżnieniu kodu od tekstu komentarzy, co pozwala myślącemu użytkownikowi na bardziej samodzielną pracę.

Należy podkreślić, że w sieci można znaleźć wiele innych bardzo ciekawych ćwiczeń/demonstracji wspomagających kurs rachunku prawdopodobieństwa. Zostały przygotowane przy użyciu różnorodnego oprogramowania. Także kolejne wersje Maple oferują coraz więcej gotowych aplikacji na ten temat.

1 Maple 2019 ma problem z symbolicznym obliczeniem sum nieskończonych!